Decydując się na kupno mieszkania stajemy przed wyborem inwestycji z rynku pierwotnego lub wtórnego. Jak pokazują badania – ponad połowa Polaków bierze pod uwagę tylko oferty deweloperskie. Jednak niewiele mniej jest zwolenników mieszkań z rynku wtórnego [1]. Co warto wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się na najbardziej korzystną dla siebie opcję?
Mieszkania z rynku wtórnego
Należy pamiętać, że w tej opcji mogą być też oferty w nowym budownictwie np. kilkuletnie. Największą zaletą takich nieruchomości jest możliwość większej negocjacji ceny oraz szybka realizacja transakcji kupna. W tym wypadku bardzo często zaraz po dokonaniu zapłaty możemy się wprowadzać do mieszkania, nierzadko częściowo już wyposażonego. Zaletą takich inwestycji w miastach jest lokalizacja i otaczająca infrastruktura. Na nowych osiedlach często brakuje nie tylko najważniejszych instytucji, ale i wieloletniej zieleni i parków, dogodnych połączeń komunikacyjnych, a czasem nawet dobrej drogi dojazdowej. Kupując starszą nieruchomość musimy liczyć się także z możliwymi opłatami renowacyjnymi czy remontowymi. Sprawdzenie, a często wymiana instalacji elektrycznej, gazowej i hydraulicznej to punkt obowiązkowy. Bardzo istotne jest odrestaurowanie ścian i podłóg. Najważniejsze jednak, aby w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie ocieplenie lokalu, co oznacza przede wszystkim wymienienie stolarki otworowej na nową. – Nowoczesne i dobrej jakości okna charakteryzują się wysoką energooszczędnością, co za tym idzie są bardziej opłacalne. Wymiana przeszkleń na drewniane, które przepuszczają powietrze i sprawiają, że wilgoć nie zbiera się w domu – to bardzo dobra inwestycja, która na pewno się zwróci – mówi Tomasz Dudziński, Dyrektor Sprzedaży BMK Europe S.A, w którego skład wchodzi marka Urzędowski. Jako producent cenionych na rynku drewnianych drzwi i okien doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest jakość i zadowolenie klienta.
Mieszkanie od dewelopera – lepszym wyborem?
Z badań [2] wynika, że największymi minusami tego typu mieszkań jest: dłuższy czas oczekiwania, koszty dodatkowe związane z jego wykończeniem i wyposażeniem oraz brak możliwości wprowadzenia się bezpośrednio po zakupie. Za to dużym plusem jest to, że budynek nie wymaga remontów, wszystko jest nowe i samemu decyduje się o rozkładzie pomieszczeń. Dodatkowo mieszkanie czy dom z rynku deweloperskiego wykonane są z lepszej jakości materiałów budowlanych, niż te oddane do użytku kilkadziesiąt lat temu, za czym idą większa izolacja cieplna i mniejsze koszty opłat związanych z ogrzewaniem. Niektóre budynki już od samego początku są przystosowane do bardziej wymagających klientów. Architekci uwzględniają w nich każdy szczegół, a ich styl ma zachęcić do kupna. Firmy deweloperskie wiedzą jak podwyższyć standard mieszkania, dlatego decydują się na lepsze jakościowo materiały budowlane. Drewniane okna to tylko jeden z wyznaczników wyższego komfortu. W luksusowych apartamentach atrakcyjniejsze są znane marki. Dyrektor Sprzedaży Tomasz Dudziński, wie jak ważna w takich inwestycjach jest jakoś wykonania: – Dokładamy wszelkich starań, by nasze okna produkowane były z dbałością o każdy milimetr i z jak najlepszego gatunkowo drewna – mówi. Projekt apartamentu z wysokim standardem charakteryzuje się doskonałą, niebanalną architekturą, sygnowaną znakomitymi nazwiskami. Takie budynki wyróżnia elewacja wykonana z wysokojakościowych materiałów takich jak kamień naturalny, stal nierdzewna, mosiądz czy szlachetne gatunki drewna. Przy nowym mieszkaniu można liczyć też na bardziej funkcjonalny rozkład przestrzeni. W przypadku inwestycji deweloperskich mamy także swobodę w aranżacji wnętrz zgodnie ze swoją wizją.
Wybór odpowiedniej inwestycji
Zakup na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym znacznie się od siebie różnią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która z opcji kupna mieszkania jest lepsza. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji, gustu oraz możliwości finansowych. Taka inwestycja to bardzo ważna decyzja, dlatego należy wziąć pod uwagę każdy szczegół.
[1] Badanie dotyczące preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania – badanie TNS Polska dla otodom.pl, 2015 r
[2] Badanie dotyczące preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania – badanie TNS Polska dla otodom.pl, 2015 r.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://ww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/kupno-mieszkania-co-warto-wiedziec-o-rynku-wtornym-i-pierwotnym